Čtyři ženy ze čtyř zemí budou tvořit na zámku v Hradci nad Moravicí

 Praha, Opava, Hradec nad Moravicí, 23. 7. 2014

V sobotu 30. 8. 2014 se návštěvníkům hradeckého zámku představí čtyři umělkyně z různých koutů světa. V Bílé věži hradeckého zámku proběhne vernisáž výstavy Barvy ženy,  výstava bude ještě měsíc přístupná veřejnosti. Kreativní ženy si  nenechají své umění pouze pro sebe. Originální techniky, kterými svá díla tvoří, představí v odpoledních workshopech a vybídnou návštěvníky k vlastní tvorbě.

Lesya Demchenko je turecko ukrajinského původu a předvede svůj originální styl řezání a malování do kartonu – Cartonage. Ana Lagidze Z Gruzie se podělí o techniku obrazů z plsti – Felt Quilt Art. Takako Morishita z Japonska vám otevře oči mícháním olejových barev do snivých platen. Martina Trchová, domáci umělkyně,  pro vás objeví techniku linorytu a tisk lžící.

Martina Trchová se představila letos v květnu na hradeckém zámku na předkoncertu festivalu Hradecký slunovrat a před aplaudujícími diváky slíbila, že se vrátí. Tentokrát vystoupí s koncertem, na kterém zazní písně Tria Martiny Trchové a v podvečerních hodinách nás pozve na promítání fotografií z himalájského výtvarného dobrodružství. Letos v červnu a červenci Martina vyučovala děti v himalájské škole a podělí se o své čerstvé zážitky.

Na otázku, jak celý nápad výtvarného setkání čtyř umělkyň vznikl, Martina odpovídá:

“V červenci 2013 jsem se vypravila na úplný východ Turecka kousek od Gruzie na tajemné symposium pod hlavičkou Femin & Art. Netušila jsem do čeho jdu a bez tureckých lir a signálu jsem ve tři ráno vystoupila z letadla v zemi, kde angličtina nikoho nezachrání. Nikdy předtím by mě nenapadlo, že zažiju nádherný týden plný malování na městské hradby a že poznám stovku žen z celého světa a hlavně jejich vnitřní svět.  Po tomto zážitku jsem se rozhodla pozvat jejich svět k nám do České republiky. Konkrétně ukrajinskou malířku žijící dlouhodobě v Istambulu – Lesyu Demchenko, která uchvacuje diváky svými malbami řezanými do kartonu, gruzínskou dračici Anu Lagidze, která reprezentuje mladou generaci umělců, vycházejících z hlubokých gruzinckých tradic vtělených do současných expresivních obrazů z plsti, drobounkou citlivou Japonku Takako Morishitu, jejíž abstraktní barevná plátna vtahují oči do japonských moří. A proto jsem také zvolila název výstavy Barvy ženy.”

Vstupné na workshopy a koncert  je zdarma. Barvy ženy podporuje neformální uskupení Silesia Art, pořadatel festivalu Hradecký slunovrat.

Kontakt:
Martina Trchová
http://trchovademo.a1.esports.cz/barvy-zeny/2014-2/
tel.: 608 531 023
email: trchova@gmail.com