„Člověk by si lehce mohl myslet, že Martina Trchová není jedna jediná žena, ale že jsou to minimálně čtyři ženy. Čtyři originální umělkyně. 

 ● Talentem velmi obdařená písničkářka, píšící zpěvné až hitové písně, které nejsou překomplikované a při tom jsou chytré. Písně křehké a zároveň silné, zůstanou vám v hlavě, ale pozor – v žádném případě nejsou vlezlé. Kdyby byla tuzemská rádia co k čemu, byla by z Martiny česká Alanis Morisette. Poslechněte si její dvě autorské desky Čerstvě natřeno a Takhle ve mně vyjou vlci a dáte mi za pravdu.

 

 ● Skvělá, citlivá a vyhledávaná zpěvačka. Kdo zažil v Martinině podání písně Zuzany Navarové v pořadu, kterým spolu s Adamem Kubátem vzdávají poctu této velké písničkářce a ženě, pozná, že když se něco takového dělá skvěle a s pokorou, má to hluboký smysl. Člověku se vybaví Vzpomínka na Zuzanu Navarovou na zámku v Hradci nad Moravicí, kde se okouzlení posluchači svěřovali s intenzivním pocitem, že tam paní Navarová během Martinina zpěvu byla s nimi…

 

 ● Malířka a výtvarnice. V současné době asi nejvíce ceněná umělecká poloha Martiny Trchové. Vkládá do obrazů svou poetickou duši a své křehké vidění světa, a to všechno ve spojení s talentem a pokorou vytváří mimořádně působivá díla, jak se mohli přesvědčit lidé již na mnoha výstavách po celé zemi.

 

Proniknout do světa Martininých obrazů je snadné, vystoupit z něj nelehké…

 

● Cestovatelka – říkáte si asi: Co to má společného s uměním? Hodně. Martina totiž tam, kde my, méně talentovaní fotíme, maluje. A tak vznikají nádherné deníky z cest, třeba z její osamělé poutě do Santiaga, Banátu a mnoha dalších míst, jak se můžete přesvědčit na těchto stránkách. A aby těch propojení nebylo málo, v zapadlé škole v Himálajích Martina nejen učila malé děti malovat, ale i hrát na kytaru.

 

V průběhu psaní jsem přišel na další Martiny Trchové, třeba Martinu Pořadatelku. Stačí zmínit výjimečné mezinárodní setkání malířek Barvy ženy na zámku v Hradci nad Moravicí. Jenže na tomto setkání Martina také vystavuje, zpívá se svou kapelou, a poprvé na tento zámek došla pěšky, poutí s báglem na zádech. Takže se nám to krásně propojuje, a budeme muset uvěřit, že všechny tyto pracovité umělkyně mnoha dovedností se skrývají v jedné ženě.

Ženě mimořádně pracovité a hlavně skromné a pokorné, která ráda naslouchá i jiným zpěvákům a autorům, pomáhá jiným výtvarníkům a hledá. A to je velmi cenné, pokora je u silných osobností, jakou Martina bezesporu je, velmi vzácnou vlastností.

 

Procházejte si tyto stránky pomalu a pečlivě, jsou odrazem světa Martiny T., nebo alespoň střípkem z různých obrazů, tvarů a barev, co jich jen její svět má.“

 

Vašek Müller, červen 2014

Martina Trchová portrét