O co jde?

MY

Text v jazycích:

angliejaponsko

rusko

turecko

 

Barvy ženy je výtvarné uskupení čtyř žen ze čtyř různých koutů světa, čtyři rozdílné pohledy na tentýž svět, čtyři různé výtvarné přístupy a přeci společný tvůrčí koncept. Jejich výstavy jsou setkáním něčeho, co je formálně od sebe možná velmi vzdálené, ale pod povrchem vzájemně velmi blízké.

Čtyři ženy – čtyři země. Česká republika, Gruzie, Japonsko, Ukrajina.

Umělecký svět Martiny Trchové je unikátním kaleidoskopem barevných obrazů lidí, událostí, míst. Velmi široké spektrum témat i technik je odrazem bezedného jezera života, do něhož umělkyně láká své publikum. Fascinující a velmi vypovídající jsou deníkové záznamy a skici, které si vede na svých cestách a v nichž zachycuje časově vymezené dění kolem. Kromě sledování rychle se měnící skutečnosti dokáže ale také hloubat a jít filozoficky velmi hluboko. Série pastelových kreseb „Mouchy“ vypovídá o fascinaci mystickým spirálovitým letem hmyzu do světla, v němž na něj čeká jistá smrt. Miliony tvorů tak končí svůj život v jasné záři, která by spíše než smrt měla přinášet život. Dominující technikou Martiny Trchové jsou v posledních letech linoryty, které živelně tiskne na papíry různých barev. Multiplikované výjevy v různých barevných možnostech připomínají Warholův pop-art a přináší nejen rozdílné podoby téhož motivu, ale také hotovou barevnou kolekci znásobující se v těchto barevných kombinacích.

Japonská umělkyně Takako Morishitapřináší ve svých obrazech velmi hluboký a citlivý vstup do světa emocí pomocí barev a jejich jemných odstínů. Její abstraktní malby a v poslední době též vlněné obrazy přináší energetické vibrace barev. Hlavním médiem je tedy barva a její intenzita, ale ty mohou nést též informaci zvukovou. Její obrazy tiše hrají a zpívají a dotýkají se podstaty samotné. Jsou to z velké části klidné akryly, které přivádí diváka ke kontemplaci a meditaci.

Gruzínská výtvarnice Ana Lagidze je výraznou představitelkou nejmladší podkavkazské generace, která navazuje na tradiční lokální umění a zároveň jej tematicky mílově překračuje. Ana si zcela podmanila techniku práce s plstí, oproti tradičnímu řemeslu je ale ve své tvorbě velmi individualistická. Její vlněné obrazy vychází z jejích expresivních maleb, které oscilují mezi abstrakcí a konkrétními výjevy. Pro její tvorbu jsou charakteristické zářivé barvy v kombinaci s černými konturami.

Ukrajinská malířka Lesya Demchenko, dlouhodobě žijící v tureckém Istambulu, je díky své vynalezené umělecké technice nejoriginálnější. Její malby jsou unikátní tím, že vznikají prvotně řezáním do kartonových krabic a teprve následně jsou malovány do vzniklého reliéfu. Agresivní vstup do materiálu je tedy zjemněn barvou, nicméně stále nabízí své „vyhřezlé vnitřnosti“ a působí svým 3D efektem. V obrazech je tedy možné vidět typickou vlnkovou výplň kartonu, kterou výtvarnice využívá pro ztvárnění prostoru. Zároveň některé kusy kartonu vytrhává, nalepuje jinam a v poslední době též využívá zbytků textilií. Navzdory poněkud expresivnímu procesu tvorby působí její obrazy velmi
dekorativně až naivisticky.

Spolupracující umělkyně

Ana Lagidze (Gruzie)

Text v jazycích:

angliejaponsko

rusko

turecko

 

Výrazná gruzínská výtvarnice mladé generace. Studovala na State Academy of Arts v Tbilisi architekturu a též na Georgian Professional College roční studium práce s plstí, kterou si jako materiál zcela podmanila. Věnuje se také expresivní malbě. Stihla již vystavovat a podílet se na workshopech v Turecku, Itálii, Maroku, Anglii, Rusku, USA či Belgii. Překračuje hranice, ničeho se nebojí, stále překvapuje a uchvátí každé oko.
Ana povede 30.8. workshop své oblíbené techniky s plstí. I vy si budete moci udělat svůj „kobercový obraz“.

Takako Morishita (Japonsko)

Text v jazycích:

angliejaponsko

rusko

turecko

 

Je japonská abstraktní malířka v současné době žijící v Tokyu. Maluje niterné vize světa tak, jak jej vidí její srdce. Za vším cítí především barvu, velmi intuitivně své pocity zachycuje v barevných plochách. Vystavovala v New Yorku, Tokyu, Itálii, Rusku a Turecku. V loňském roce strávila několik týdnů v umělecké kolonii v Makedonii.

Lesya Demchenko (Ukrajina – Turecko)

Text v jazycích:

angliejaponsko

rusko

turecko

 

je pozoruhodná ukrajinská malířka žijící už více než 15 let v Turecku. Má za sebou velké množství výstav v zahraničí (Turecko, Německo, Ukrjaina,..), podílí se na workshopech a vede výtvarné kurzy. Je vysoce ceněna v kruhu kritiků, kurátorů a sběratelů. Nejzajímavější částí jejího díla je speciální technika kartonáže, kterou pro sebe objevila. Používá staré kartony a krabice, řeže do nich, maluje a lepí. Není to koláž, hlavní vtip je v tom, jak důmyslně používá vnitřní vlnkovité části kartonů.

30.srpna povede v zámeckém parku v Hradci nad Moravicí workshop, kde všechno ukáže a kde i vy si budete moci vytvořit takovou kartonáž. Kartony vám dáme.

Martina Trchová

Text v jazycích:

angliejaponsko

rusko

turecko